Szlakiem męczenników koszyckich - zaproszenie

11.08.2015

W lipcu 2015 roku minęła 20 rocznica kanonizacji przez Ojca Świętego Jana Pawła II trzech świętych – kapłanów, którzy zginęli w Koszycach śmiercią męczeńską w obronie wiary w drugim roku wojny trzydziestoletniej (1619). Ci męczennicy koszyccy to Stefan Pongracz, Marek Kriż oraz pochodzący z Ziemi Cieszyńskiej Melchior Grodziecki.

Okrągła rocznica jest okazją do wspomnienia tych świętych. W Muzeum Parafialnym im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie (Rynek 2) można w sierpniu zobaczyć ekspozycję prowadzącą „Szlakiem męczenników koszyckich”. Przedstawia ona miejsca związane z ich kapłańską posługą i późniejszym kultem. Trasa licząca około 1400 kilometrów biegnie przez trzy państwa – Polskę, Czechy i Węgry: obejmuje Grodziec, Cieszyn, Czeski Cieszyn, Humenne, Koszyce, Krasną nad Hornadem, Budapeszt, Esztergom i Trnawę.

W środę 12 sierpnia o godz. 19.00 warto odwiedzić Muzeum, aby nie tylko zobaczyć wystawę, ale także posłuchać o pielgrzymkach organizowanych śladem koszyckich męczenników – a opowie o nich pani Maria Grzybek z Cieszyna, autorka opracowanej trasy i współorganizatorka tych wypraw.