Tropem św. Jana Sarkandra

Autorem wystawy jest Skoczowianin Ryszard Duława, który fotografią zajmuje się od lat. Uwiecznił on wizerunki św. Jana Sarkandra, jakie można spotkać w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej.

Są tu zarówno rzeźby, jak i witraże oraz obrazy. Są polichromie ścienne i relikwiarze. Sarkander przedstawiany jest najczęściej z palmą i krzyżem – symbolami męczeństwa, albo z palcem na ustach – symbolem zachowanej tajemnicy spowiedzi. Wśród zdjęć znajduje się m.in. obraz św. Jana ze Skoczowa z Kościoła św. Wawrzyńca w Bielowicku z końca XVIII w. Jest wizerunek relikwiarza z prochami nie tylko św. Sarkandra, ale również bł. Jerzego Popiełuszki i św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Relikwiarz znajduje się w Pogórzu.

Wystawa fotograficzna jest jednym z elementów obchodów 20-lecia kanonizacji św. Sarkandra. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16:00 i w soboty od 9:30 do 13:00. Wystawa będzie czynna do 17 lipca.

Autor zdjęć Ryszard Duława na tle swoich prac.
Ks. proboszcz Antonii Dewor był jednym z inicjatorów pomysłu.