KONFERENCJA PRASOWA

02.06.2022

Z rekomendacji Muzeum św. im. Jana Sarkandra w Skoczowie, Profesor Jan Herma - rzeźbiarz ekumeniczny ze Śląska Cieszyńskiego, został włączony w poczet 165. wielkich osobowości Śląska, minionego stulecia, do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.

Powołana instytucja kultury jest pomnikiem upamiętniającym powrót Górnego Śląska do II Rzeczypospolitej w 1922 roku, jak również, formą uznania i podziękowania dla OSÓB, za wierność i poświecenie dla małej Ojczyzny.

Profesor Jan Herma ze Śląska Cieszyńskiego [ur. 1935 w Goleszowie – zm. 2019 w Cieszynie], w latach 1973 – 2006 roku był związany z cieszyńską filią, jako jeden z inicjatorów jej utworzenia, a następnie Wydziałem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel akademicki rzeźby, wychowawca i mistrz wielu młodych pokoleń, patriota lokalny.

Poprzez sztukę, prowadził dialog ekumeniczny, między dwoma wielkimi religiami współistniejącymi od wieków na Śląsku Cieszyńskim: ewangelicko – augsburską a rzymskokatolicką.

"Non omnis moriar"

Plan konferencji:

Muzeum im. św. Jana Sarkandra, Rynek 2, Skoczów

8.06.2022 r., godz. 12:00

- Rozpoczęcie dźwiękiem rogu – Józef Broda.

- Przywitanie gości, wprowadzenie, prezentacja sylwetki Prof. Jana Hermy, omówienie „Skoczowskiego szlaku Prof. Jana Hermy” w kontekście zaliczenia Profesora do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach – Jakub Staroń; Kierownik Muzeum im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

- Uroczyste otwarcie „Skoczowskiego szlaku Prof. Jana Hermy” – Róża Herma, Maciej Herma.

- Słowo rodziny Hermów.

- Wykład pt. REFLEKSJE NAD „USKRZYDLONĄ” - W OBLICZU TRUDNEGO CZASU - prof. zw. dr hab. Ewa Chojecka, polska historyk sztuki.

- Głos dla przybyłych gości.

- Koncert dziecięcego zespołu „Jetelinka” z Jaworzynki pod kierunkiem Moniki Wałach – Kaczmarzyk.

- „Ojcowski dom” - wspólny śpiew.

- Zamknięcie części oficjalnej.

- Przejście z uczestnikami spotkania „Skoczowskim szlakiem Prof. Jana Hermy”.

* Konferencji prasowej, towarzyszyć będzie, wystawa prac graficznych pt. "100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Macierzy”, autorstwa uczniów drugiej klasy Liceum Plastycznego w Cieszynie, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.