Stare przekazy sięgające XVII wieku podają jako miejsce urodzenia Jana dom przy Rynku,sąsiadujący bezpośrednio z ratuszem.
Andrzej Komoniecki w „Chronografii albo Dziejopisie Żywieckim” z 1704 roku podaje pod datą 1623 r. następującą informację:”Jan Sarkander z miasteczka Skoczów Księstwa Cieszyńskiego jest...Gdzie narodzony z pobożnych rodziców Grzegorza ojca i Heleny matki będąc, dom jego ojczysty w Rynku podle samego ratusza.”
W 1890 roku katolicka społeczność Skoczowa postanowiła odkupić dom od Adolfa Zaczka. Pomocy w kupnie udzielił cieszyński Generalny Wikariat,biskup wrocławski kard. Kopp.
W piwnicy domu,gdzie wg przekazów Jan Sarkander przyszedł na świat,Franciszek Duś,gorliwy organizator życia religijnego w Skoczowie,urządził jeszcze w 1890 roku kaplicę. Odprawiane były w tym miejscu Msze św.,nabożeństwa,nowenny.
W Sarkandrówce znajdowało się centrum działalności lokalnych katolickich organizacji,głównie Czytelni Katolickiej/ z biblioteką i salą spotkań/.Siedzibę miały tu również Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej Męskiej i Żeńskiej.
Od 1932 roku rozważano pomysł otwarcia w budynku SARCANDRINEUM – muzeum gromadzącego pamiątki związane z osobą i kultem bł. Jana Sarkandra.
Zaraz na początku okupacji zniszczono polską bibliotekę,do domu wprowadzono lokatorów,a w kaplicy urządzono skład ziemniaków.
Po wojnie nie wrócono do tradycji,kiedy miejsce to było ośrodkiem krzewienia kultury i czci Błogosławionego ze Skoczowa. Do 1959 roku nie było kaplicy/ dom przez cały czas był formalnie własnością parafii /.Od przywrócenia piwniczki do celów kultowych,pełni ona tę funkcję do dziś. Jesienią 1993 roku rozpoczęto remont budynku,w pierwszej kolejności dokonano restauracji kaplicy wg projektu architekta Ludwika Heroka z Pierśćca.
W trakcie przygotowań do uroczystości związanych z kanonizacją bł.Jana Sarkandra,wrócono do przedwojennego projektu stworzenia w domu urodzenia Męczennika muzeum,które gromadziłoby pamiątki związane z jego życiem i kultem, a także zabytki sztuki sakralnej Ziemi Cieszyńskiej.
Znalazł on uznanie władz kościelnych i samorządowych. Jesienią 1993 roku rozpoczęto prace remontowe wewnątrz budynku. Pomieszczenia parteru przeznaczone zostały na ekspozycję muzealną.
29 czerwca 1994 roku bp Tadeusz Rakoczy ordynariusz bielsko-żywiecki poświęcił kaplicę narodzenia Jana Sarkandra i konsekrował nowy,kamienny ołtarz.
Sarkandrówka wróciła do swych dawnych funkcji i tradycji-dom urodzenia św. Jana Sarkandra stał się ponownie centrum chrześcijańskiej działalności kulturalnej i społecznej w mieście i regionie.