Aktualności Muzeum

Skarby skoczowskiej fary - wernisaż wystawy

05.02.2016
Korony Matki Boskiej Skoczowskiej i Dzieciątka Jezus odnalezione. Będzie je można oglądać podczas wystawy „Skarby skoczowskiej fary”. Wernisaż w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie zaplanowano na czwartek 11 lutego o 19:00.

Obraz Matki Boskiej Skoczowskiej otoczony jest szczególną czcią i kultem w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. W ostatnim czasie został odrestaurowany i przywrócono mu dawny blask. Dawniej Maryja i Dzieciątko z obrazu były ozdobione koronami i wotami dziękczynnymi. Przedmioty od lat nie były pokazane wiernym. W lutym będzie można je zobaczyć podczas wystawy „Skarby skoczowskiej fary”.

Ponadto wystawa będzie prezentowała zabytkowe, unikatowe książki, dokumenty kościelne oraz szaty liturgiczne odnalezione na strychu probostwa św. Ap. Piotra i Pawła. Prezentowane będą zarówno książki pisane w języku polskim, jak i niemieckim, czy po łacinie. Wśród nich XVIII-wieczny Katechizm ks. Jana Wujkowskiego pisany w języku polskim.

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć także dokumenty parafialne z połowy XIX wieku. Protokoły małżeńskie, księgi chrztów, czy też „Złota Księga Różańca Rodzinnego” zawierają m.in. nazwiska znanych skoczowskich rodzin.

Ponadto wystawa będzie prezentowała dawne szaty liturgiczne ręcznie haftowane z najlepszych tkanin. Podczas wernisażu nie zabraknie prelekcji o ich wartości historycznej i właściwościach.

Autorem wystawy jest historyk Wojciech Grzebielec. Skarby skoczowskiej fary będzie można oglądać do 27 lutego 2016.

Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie
Rynek 2

Godziny otwarcia:
Wtorek – Piątek:  9:30 – 16:00
Sobota: 9:30 – 12:00

www.muzeumsarkandra.ox.pl

Kontakt

Muzeum Parafialne im.św. Jana Sarkandra
Rynek 2
43-430 Skoczów
Godziny otwarcia

wtorek-piątek 9.30 - 16.00
sobota 9.30 - 12.00

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.