Młodzież do Polski zacznie przyjeżdżać 19 lipca 2016 r. Pierwszy tydzień spędzą w diecezjach, w tym m.in. w diecezji bielsko-żywieckiej. Będą nocowali u rodzin. W programie ich pobytu znajdują się: Muzeum KL Auschwitz i KL Birkenau, Beskidy i sanktuaria Pętli Beskidzkiej. W niedzielę 24 lipca pielgrzymi wyjadą do Krakowa na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży.
W organizację tego ogromnego wydarzenia zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i krajowym angażuje się m.in. Fundacja „Bliżej Młodych”. Jej najnowsza inicjatywa to właśnie słodkie prezenty.
Pierniki w kształcie loga Światowych Dni Młodzieży wykonane są przez skoczowską cukierniczkę Alinę Duś. Do ich stworzenia wykorzystała naturalne składniki, prawdziwy miód i kolorowe lukry. Dzięki temu pierniki długo zachowują świeżość i można je zjeść w każdej chwili.
Czekolady powstały w beskidzkiej pracowni Chocolate Bush. Formowane są ręcznie z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów. W sprzedaży są cztery smaki czekolady: mleczna z truskawkami, mleczna z malinami, deserowa z malinami i jeżynami oraz deserowa z żurawiną i czarną porzeczką.
W Muzeum można też zaopatrzyć się w miód z propolisem i mleczkiem pszczelim z rodzinnej pasieki państwa Żurów ze Strumienia. Miód działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, regeneruje osłabiony organizm i wzmacnia jego odporność. Pomaga w leczeniu bezsenności, a stosowany jako maść leczy odleżyny.
Dochód uzyskany ze sprzedaży słodkich gadżetów zostanie przeznaczony na organizację Światowych Dni Młodzieży.