Aktualności Muzeum

Szlakiem męczenników koszyckich

13.08.2015
W Muzeum św. Jana Sarkandra odbyło się spotkanie, podczas którego Maria Grzybek z Cieszyna opowiedziała o pielgrzymowaniu szlakiem Męczenników Koszyckich: św. Melchiora Grodzieckiego, św. Stefana Pongracza i św. Marka Kriża. Jej prelekcję ilustrowały zdjęcia z wyprawy.
 
 
 

Św. Melchior Grodziecki był jezuitą i kapłanem, który wywodził się z Ziemi Cieszyńskiej. Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Razem z jezuitą Stefanem Pongraczem i kanonikiem Markiem Kriżem zginęli w Koszycach męczeńską śmiercią w obronie wiary. Miało to miejsce podczas wojny trzydziestoletniej w 1619 r. Podczas tortur jezuitów zmuszano do wyrzeczenia się wiary katolickiej. Gdy jednak tortury nic nie dały odrąbano im głowy toporem.

Trasa szlakiem Męczenników Koszyckich liczy niemal 1400 km i zaczyna się w Grodźcu. To tamtejszy zamek należal w XVI w. do dziadka Melchiora Grodzieckiego – Macieja. Następnym punktem na szlaku jest Cieszyn, w którym św. Melchior przyszedł na świat. Jego ojciec Henryk pełnił na dworze księcia cieszyńskiego funkcję kasztelana. W Cieszynie znajduje się m.in. kaplica poświęcona Grodzieckiemu z obrazem ołtarzowym namalowanym przez Jana Wałacha w 1932 r. Jego wizerunki widoczne są także w kościołach św. Jerzego i św. Trójcy. Imię Melchiora Grodzieckiego nosi także tutejszy Zespół Szkół Katolickich. Pielgrzymka wiedzie następnie przez Czeski Cieszyn, Humenne, Koszyce, Krasną nad Hornadem, Budapeszt, Esztergom i Trnawę.

Beatyfikacja Męczenników Koszyckich miała miejsce w 1905 r. Po tym wydarzeniu ich relikwie rozdzielono do Rzymu, Koszyc, Cieszyna, Zagrzebia i Kriżewa. Czaszki Stefana Pongracza i Melchiora Grodzieckiego przekazano do kościoła p.w. Św. Trójcy w Trnawie, gdzie są wyeksponowane na ołtarzu Najświętszej Maryi Panny, zaś czaszkę Marka Kriża — do Eszteregom.

Po kanonizacji Męczenników Koszyckich w 1995 r. relikwie św. Melchiora można uczcić w kościele pod jego wezwaniem w Brennej-Lachach oraz w kościele parafialnym w Grodźcu.

Wystawę obrazującą pielgrzymkę szlakiem Męczenników Koszyckich można oglądać do końca sierpnia w naszym muzeum.

Kontakt

Muzeum Parafialne im.św. Jana Sarkandra
43-430 Skoczów
ul. Rynek 2
Godziny otwarcia

wtorek-piątek 9.30 - 16.00
sobota 9.30 - 12.00

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.