Aktualności Muzeum

Wspomnienie św. Jana Pawła II w Muzeum

18.10.2015

Po 20 latach od wizyty Ojca Świętego w Skoczowie jeden z krzyży papieskich z ołtarza na Kaplicówce będzie wprowadzony do Muzeum św. Jana Sarkandra. Do tej pory krzyż nie był udostępniony wiernym. Od 22 października będzie można go ogladać w naszym Muzeum

Po 20 latach od wizyty Ojca Świętego w Skoczowie jeden z krzyży papieskich z ołtarza na Kaplicówce będzie wprowadzony do Muzeum św. Jana Sarkandra. Do tej pory krzyż nie był udostępniony wiernym. Polowy ołtarz papieski zaprojektowali Ludwik Herok i Alojzy Wróblewski. Jego stalowa konstrukcja pokryta była drewnianym, dwuspadowym dachem. Na jej szczycie ustawione były trzy krzyże. Dziś w miejscu, gdzie stała konstrukcja znajduje się kamienny obelisk upamiętniający tamto wydarzenie.

Podczas wieczoru wspomnień św. Jana Pawła II nie zabraknie też akcentów artystycznych. Zagra trio gitarowe Mariusza Śniegulskiego. Zostanie także otwarta wystawa pt. „Piórkiem i dymkiem” autorstwa Emilii Skupień.

- Nie mamy czasu czytać książek, opisów przyrody i snuć skomplikowanych wywodów filozoficznych. Skrót myślowy, jakim operuje komiks działający obrazem i dialogiem ("dymkiem") spełnia oczekiwania ludzi, którzy się śpieszą – mówi o swojej koncepcji Emilia Skupień.

Artystka postanowiła stworzyć komiksową wersję żywotów świętych pańskich. Na wystawie zostaną zaprezentowane sceny z życia św. Katarzyny Laboure oraz św. Jana Sarkandra. Będą również szkice i rysunki św. Jana Pawła II z różnych okresów i pielgrzymek do Polski.

Zapraszamy

22 października 2015 r. godz.: 19:00
Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie (Rynek 2)

Kontakt

Muzeum Parafialne im.św. Jana Sarkandra
Rynek 2
43-430 Skoczów
Godziny otwarcia

wtorek-piątek 9.30 - 16.00
sobota 9.30 - 12.00

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.