Aktualności Muzeum

WYKŁAD DR WANDY PÓŁTAWSKIEJ - online

05.04.2023

Pamięć i wspomnienia

Seminaria naukowe zorganizowane w kwietniu 2016, 2017 roku w Cieszynie, w miesiącu pamięci o więźniarkach niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. III Seminarium Naukowe 25 kwietnia 2017 z cyklu „Pamięci więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kobiet – więźniarek z KL Ravensbrück” zorganizował Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji – Instytut Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Inicjatorem i głównym organizatorem Seminarium był mgr Jakub Staroń – pracownik Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Gościem honorowym i wykładowcą była Pani dr Wanda Półtawska, więźniarka KL Ravensbrück, ofiara pseudomedycznych doświadczeń dokonywanych na więźniarkach przez niemieckich lekarzy.

– Są dwa rodzaje pamięci – jest pamięć i wspomnienia. Nie tylko chodzi o wspomnienia, ale chodzi o pamięć, którą trzeba zachować. Pamięć to jest zadanie, a równocześnie pamięć jest miarą przestrzeni wewnętrznej wymiaru człowieczeństwa człowieka. Człowiek jest taki, jaka jest jego wewnętrzna pamięć, która go zobowiązuje. Jest to najgłębszy obowiązek człowieczeństwa: pamiętać, nie po to, aby się mścić, ale po to, aby być kimś – mówiła 96-letnia dr Wanda Półtawska w COK Domu Narodowym w Cieszynie.

Uchwałą Senatu RP z dnia 30 marca 2011 r. kwiecień został ogłoszony miesiącem pamięci o ofiarach obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Kontakt

Muzeum Parafialne im.św. Jana Sarkandra
Rynek 2
43-430 Skoczów
Godziny otwarcia

wtorek-piątek 9.30 - 16.00
sobota 9.30 - 12.00

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.